Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Badania wymagające pobrania krwi żylnej:

Zaleca się pobierać materiał rano, na czczo - po całonocnym wypoczynku, po 12-14 godzinach od spożycia ostatniego posiłku. Przed badaniem wypij co najmniej 2 szklanki wody. Ogranicz wysiłek fizyczny na minimum 12 godzin przed pobraniem krwi.

Badania moczu:

Zaleca się pobranie porannej porcji moczu, ze środkowego strumienia po uprzednim podmyciu się (pierwszą porcję oddaje się do ubikacji, drugą do pojemnika); pojemnik nie musi być jałowy, ważne by był zakupiony w aptece. Objętość ok. 10-20 ml (1/3 pojemnika wystarczy).

Do posiewu moczu prosimy o oddanie próbki do jałowego (sterylnego) pojemnika. Pobrany mocz należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Materiał prosimy dostarczyć w godzinach pracy punktu pobrań (8:00-10:00)

Badania kału:

Prosimy o dostarczenie próbki w dedykowanym pojemniku zakupionym w aptece, w ilości nie większej jak 1/3 pojemnika. Przed dostarczeniem próbki należy ją przechowywać w warunkach chłodniczych.

Wymazy z gardła, nosa:

Zaleca się bycie na czczo lub minimum 2-3 godziny od ostatniego posiłku, bez mycia zębów. Jeśli wymaz będzie pobierany z nosa należy delikatnie go wydmuchać.

Badania wymagające szczególnego przygotowania - test obciążenia glukozą (OGTT):

Prosimy o zgłoszenie się do punktu pobrań jak najbliżej godziny 8:00. Przed badaniem należy zakupić 75 gram glukozy w aptece. Zabierz ze sobą również wodę niegazowaną min. 500 ml, przed wyjściem do przychodni wypij co najmniej 2 szklanki wody. Badanie krzywej cukrowej wymaga pozostania w przychodni przez 2 godziny - uwzględnij to w planie dnia. Nie będzie możliwe opuszczenie przychodni w tym czasie, ponieważ wpływa to na zafałszowanie wyniku.

Poinformuj pielęgniarkę, jeśli:

  • jesteś w ciąży
  • przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (np. Acenocumarol)
  • występują u Ciebie trudności w pobraniu krwi
  • stresujesz się pobraniem - postaramy się pomóc :)

Inne badania specjalistyczne:

Informację o dostępnych badaniach i przygotowaniu uzyskasz od pielęgniarki kontaktując się mailowo dok@dokdok.pl lub dzwoniąc pod numer 506 973 850.
Cennik podstawowych badań laboratoryjnych znajduje się pod adresem: https://dokdok.pl/cennik-badan.pdf

Do punktu pobrań w przychodni DokDok nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Lista punktów pobrań dostępna tutaj.