Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Badania wymagające szczególnego przygotowania - test obciążenia glukozą (OGTT) i test obciążenia insuliną:

Przed badaniem należy zakupić 75 gram glukozy w aptece. Zabierz ze sobą również wodę niegazowaną min. 500 ml, przed wyjściem do przychodni wypij co najmniej 2 szklanki wody. Badanie krzywej cukrowej wymaga pozostania w przychodni przez 2 godziny - uwzględnij to w planie dnia. Nie będzie możliwe opuszczenie przychodni w tym czasie, ponieważ wpływa to na zafałszowanie wyniku.

Badania wykonywane w punkcie pobrań DokDok:

Prosimy o zgłoszenie się do punktu pobrań jak najbliżej godziny 8:00.

Badania wykonywane w punkcie Synevo

Jeśli chcesz wykonać badania w punkcie naszego partnera, należy wcześniej dokonać rezerwacji terminu przez infolinię +48 221 20 24 00 lub stronę www.

Badania wymagające pobrania krwi żylnej:

Zaleca się pobierać materiał rano, na czczo - po całonocnym wypoczynku, po 12-14 godzinach od spożycia ostatniego posiłku. Przed badaniem wypij co najmniej 2 szklanki wody. Ogranicz wysiłek fizyczny na minimum 12 godzin przed pobraniem krwi.

Badania moczu:

Zaleca się pobranie porannej porcji moczu, ze środkowego strumienia po uprzednim podmyciu się (pierwszą porcję oddaje się do ubikacji, drugą do pojemnika); pojemnik nie musi być jałowy, ważne by był zakupiony w aptece. Objętość ok. 10-20 ml (1/3 pojemnika wystarczy).

Do posiewu moczu prosimy o oddanie próbki do jałowego (sterylnego) pojemnika. Pobrany mocz należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Materiał prosimy dostarczyć w godzinach pracy punktu pobrań (8:00-10:00)

Badania kału:

Prosimy o dostarczenie próbki w dedykowanym pojemniku zakupionym w aptece, w ilości nie większej jak 1/3 pojemnika. Przed dostarczeniem próbki należy ją przechowywać w warunkach chłodniczych.

Wymazy z gardła, nosa:

Zaleca się bycie na czczo lub minimum 2-3 godziny od ostatniego posiłku, bez mycia zębów. Jeśli wymaz będzie pobierany z nosa należy delikatnie go wydmuchać.

Badania wymagające szczególnego przygotowania - test obciążenia glukozą (OGTT):

Prosimy o zgłoszenie się do punktu pobrań jak najbliżej godziny 8:00. Przed badaniem należy zakupić 75 gram glukozy w aptece. Zabierz ze sobą również wodę niegazowaną min. 500 ml, przed wyjściem do przychodni wypij co najmniej 2 szklanki wody. Badanie krzywej cukrowej wymaga pozostania w przychodni przez 2 godziny - uwzględnij to w planie dnia. Nie będzie możliwe opuszczenie przychodni w tym czasie, ponieważ wpływa to na zafałszowanie wyniku.

Poinformuj pielęgniarkę, jeśli:

  • jesteś w ciąży
  • przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (np. Acenocumarol)
  • występują u Ciebie trudności w pobraniu krwi
  • stresujesz się pobraniem - postaramy się pomóc :)

Inne badania specjalistyczne:

Informację o dostępnych badaniach i przygotowaniu uzyskasz od pielęgniarki kontaktując się mailowo dok@dokdok.pl lub dzwoniąc pod numer 506 973 850.
Cennik podstawowych badań laboratoryjnych znajduje się pod adresem: https://dokdok.pl/cennik-badan.pdf

Do punktu pobrań w przychodni DokDok nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Lista punktów pobrań dostępna tutaj.

Jak przygotować się do badania USG?

Ważne! Tylko prawidłowe przygotowanie do badania USG umożliwia dokładną ocenę badanych narządów.

Ultrasonografia jamy brzusznej

  1. Na badanie zgłoś się na czczo - w dniu badania nie jedz, nie pij, nie pal papierosów i jeśli to możliwe nie zażywaj leków.
  2. Unikaj na dzień przed badaniem jedzenia produktów powodujących powstawanie nadmiernej ilości gazów (np. napoje gazowane, surowe warzywa i owoce, ciemne pieczywo) i stosuj dietę lekkostrawną.
  3. Dzień przed badaniem przyjmuj 3x dziennie po 2 kapsułki Espumisanu i 2 kapsułki rano w dniu badania.

Ultrasonografia narządu rodnego, pęcherza moczowego, prostaty, płodu:

  1. Na badanie zgłoś się na czczo.
  2. Wpij 1 litr niegazowanych płynów (najlepiej wody niegazowanej) i zgłoś się na badanie z pełnym pęcherzem.
  3. Dzień przed badaniem przyjmuj 3x dziennie po 2 kapsułki Espumisanu i 2 kapsułki rano w dniu badania.